Imbir – cudowny korzeń w medycynie

Imbir znany jest powszechnie jako roślina korzenna cechująca się wyjątkowym smakiem i szerokimi właściwościami medycznymi. Jego pierwotne pochodzenie nie jest znane, dziś rośnie dziko na obszarach Azji, Australii i Afryki. Popularnością cieszył się już w czasach starożytnych Chin, znany był także w Indiach i niektórych krajach arabskich. Już wtedy znane były lecznicze zastosowania imbiru. Obecnie imbir uprawiany jest głównie w Indiach, Chinach, Tajwanie, Australii i Nigerii, natomiast jego dostępność o wiele większa niż jeszcze pare lat temu. I teraz możemy kupić korzeń imbiru w markecie.Imbir używany jest powszechnie jako przyprawa. Wzbogaca i zaostrza smak ryb oraz owoców morza. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do tłustego drobiu. Dania i napoje z tą przyprawą doskonale rozgrzewają organizm od środka.Ale Imbir to także roślina o szerokim spektrum działań leczniczych. W składzie 100g korzeni znajdziemy m.in.:
  • węglowodany – 18,2g
  • białko – 1,85g;<
  • tłuszcz – 0,75g;
  • błonnik – 2g.
Kłącze tej rośliny bogate jest w kwas foliowy, a także witaminy: C, E, B1, B2, B3, B5, B6. Odnajdziemy w niej źródło cennych dla organizmów pierwiastków, takich jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, cynk, potas, sód, miedź, mangan, czy selen. Imbir zawiera około 3% olejków eterycznych odpowiedzialnych za jego wyjątkowo intensywny smak i aromat.Ze względu na swoje właściwości lecznicze, imbir stosowany jest w wielu przypadłościach:
  • Działa kojąco na bóle miesiączkowe. Warto też dodawać go do jedzenia, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki PMS.
  • Walczy i leczy przeziębienie i przynosi ulgę, gdy dokucza ból stawów i mięśni, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Wchodzi w skład niektórych maści i plastrów rozgrzewających. Podczas masażu kilka kropli olejku imbirowego przynosi ulgę obolałym mięśniom.
  • Łagodzi mdłości (jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wzmaga apetyt.
  • Poprawia i ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pomaga, gdy cierpisz na zaburzenia trawienia. Pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia.
  • Działa kojąco na migreny – regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.
  • Działa przeciwobrzękowo, bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.
  • Pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu. Ma działanie odkażające i odświeżające, pozostawia miły zapach w ustach. Leczy infekcje, pobudza wydzielanie śluzu. Warto płukać nim bolące gardło (do szklanki bardzo ciepłej wody wsypać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru).
  • Zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, bo poprawia ukrwienie mózgu.
  • Działa jako afrodyzjak –  polepsza krążenie krwi, wspaniale rozgrzewa cały organizm. W medycynie chińskiej uchodzi za “gorący”, powodujący ogień w ciele. Pobudza też organy płciowe. Tam, gdzie rośnie, czyli w tropikalnej Azji, używa się go jako afrodyzjak.
  • Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów i zapobiega zakrzepicy. Jest niezbędnym dodatkiem do menu osób, które mają podwyższony cholesterol.
Lecznicze zastosowania imbiru wykorzystywane są także w medycynie kosmetycznej.
kosmetolog1_Częstochowa_Medyk_Estetic

Kosmetologia Częstochowa Medyk Estetic

Zmielone kłącze rośliny, wymieszane z olejkami eterycznymi i dodany do kąpieli działa antyoksydacyjnie i antystresowo. Aplikowany bezpośrednio na skórę w formie olejków (uwaga! może działać drażniąco i wywołać uczucie parzenia) pobudza przemianę materii wspomagając spalanie tłuszczu i walkę z cellulitem. Znane są także właściwości odmładzające imbiru. Jego działanie antyoksydacyjne wykorzystywane są w wielu maseczkach i kremach przywracających napięcie skóry i jej zdrowy wygląd. Regularnie pity napar z imbiru wspomaga regenerację i odmładzanie komórek skóry widocznie poprawiając jej stan. Jest składnikiem wielu szamponów i odżywek do włosów, poprawia ich wygląd i wpływa odżywczo na skórę głowy. Poprawi też koncentrację i jasność myślenia.Trudno przecenić właściwości i możliwości jakie niesie ze sobą imbir. Ta powszechna w Europie przyprawa to niewyczerpalne źródło energii i witalności, a także naturalny składnik wspomagający odchudzanie i dbałość o piękną cerę.Życzymy zatem smacznego i polecamyKatarzyna Chruściel