Waginoplastyka – plastyka pochwy, zwężenie pochwy

Zabieg polecany jest paniom po porodach naturalnych, u których mogło dość do popękania lub porozciągania włókien pochwy oraz krocza. Waginoplastyka stosowana jest właśnie w celu skorygowania szerokości pochwy. Pacjentki przed zabiegiem najczęściej zmagają się z problem braku jędrności i elastyczności miejsc intymnych. Główną zaletą plastyki pochwy jest znaczna i widoczna od razu poprawa jakości życia seksualnego. Przeprowadzenia  zabiegu pozwala pacjentkom na silniejsze odczuwania doznań seksualnych.

Najważniejsze informacje o zabiegu

Zabieg poprzedzony jest wizytą, podczas której lekarz określi faktyczny stan pacjentki, a także zleci niezbędne badania, odpowie na wszelkie pytania i opowie o ewentualnych efektach ubocznych.

Zabieg polegający na plastyce miejsc intymnych kobiety przeprowadza chirurg ginekologa na bloku operacyjnym w obecności pełnej asysty anestezjologicznej. Pacjentka jest znieczulona w sposób ogólny. Chirurg na początku operuje tylną ścianę pochwy, aby usunąć zwiotczałe i niepotrzebne włókna tkanek waginy. Następnie – używając rozpuszczalnych nici operacyjnych – zszywa mięśnie i śluzówkę pochwy. Czas trwania zabiegu to ok. 45 minut. 

Po przeprowadzonej plastyce krocza pacjentka pozostaje w Medyk Estetic w Częstochowie przez następne 24 godziny i jest pod wnikliwą opieką lekarzy specjalistów.  Do około 1-2 tygodni w okolicach krocza może utrzymywać się opuchlizna oraz niewielki dyskomfort przejawiający się małym bólem. Obrzęk i zasinienie krocza występujące po zabiegu są całkowicie normalne, ustępują powoli – czasami trwa to kilka tygodni. W okresie rekonwalescencji istotne jest to, aby nie przemęczać organizmu oraz wykluczyć intensywne ćwiczenia fizyczne, które mogą wywołać niepożądane komplikacje. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia infekcji, zalecana jest właściwa higiena miejsc intymnych. Pełna sprawność i powrót do aktywności seksualnej trwa ok. 7 tygodni.

Wskazania do zabiegu:

  • rozluźnienie ścian pochwy po porodzie naturalnym,
  • „nacięcie” pochwy w czasie porodu,
  • chęć poprawienia wyglądu pochwy w celach estetycznych,
  • posiadanie przez pacjentkę nieestetycznych oraz problematycznych wad genetycznych,
  • przebycie przez pacjentkę porodu, podczas którego doszło do pęknięcia bądź trwałego rozciągnięcia pochwy,
  • chęć poprawy, jakości stosunków płciowych.

Przeciwwskazania:

  • ogólny zły stan zdrowia objawiający się niekorzystnymi wynikami,
  • problemy z krzepnięciem krwi,
  • wykryta choroba nowotworowa,
  • ciąża – planowana lub zdiagnozowana.
Ginekologia estetyczna - zabiegi