Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie laserowe polega na fototermicznym obkurczaniu ścianek pochwy. Do tego celu wykorzystuje się laser powodujący wzmacnianie powięzi wewnątrzmiedniczej, ścianek pochwy, a także obszaru ujścia cewki moczowej. Światło lasera stymuluje włókna kolagenowe śluzówki prowadząc do ich namnażania i wzmocnienia. Dochodzi do obkurczania tkanek poddanych zabiegowi, co prowadzi następnie do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej normalną funkcjonalność.

Do kogo skierowany jest zabieg

Zabiegowi powinny poddać się przede wszystkim młode kobiety, które odczuwają problem nietrzymania moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu. Mogą się jemu poddać również panie w podeszłym wieku, które mają przeciwwskazania do klasycznego zabiegu operacyjnego.

W naszej centrum posiadamy laser wykorzystywany do wykonywania m.in. zabiegów obkurczania pochwy, leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, czy rewitalizacji (odmładzania) pochwy.

Jak wygląda zabieg?

Zanim rozpocznie się zabieg laserowy, pochwa pacjentki – czyli przedsionek, wejście i kanał pochwy – zostaje dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana. Kolejny krok to wprowadzenie do pochwy pacjentki wziernika laserowego, posiadającego w swej budowie specjalną głowicę frakcyjnego lasera z okrężnym adapterem. Umożliwia on dokładne naświetlanie przedniej ściany pochwy, a energia podczas kilku przejść jest odkładana wzdłuż kanału pochwy.

Przednia ściana pochwy i wejście do poddawane są działaniu lasera. Skutkuje to dokładnie kontrolowanym, wyłącznie termalnym i nieablacyjnym wpływem na tkankę, co wpływa na wysoką jakość i bezpieczeństwo zabiegu.

Czy wystarczy jedna wizyta?

Złagodzenie lekkiego lub średnio nasilonego wysiłkowego nietrzymania moczu wymaga zwykle jednorazowego zabiegu. Jeżeli zajdzie potrzeba, zabieg można powtórzyć po miesiącu.

Ile trwa zabieg?

Średni czas trwania zabiegu to 30 minut.

Czy metoda z użyciem lasera jest dla mnie bezpieczna?

Tak – to bezpieczna, mało inwazyjna i dokładna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Metoda ta ma w stosunku do innych metod (takich jak wszywanie taśm i siatek) wiele zalet. Jednak najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo, komfort i to, że nie potrzebujesz znieczulenia, ponieważ leczenie jest bezbolesne! Nie musisz zostawać potem w szpitalu. Możesz wrócić do domu i spędzić resztę dnia, jak zwyczajny dzień. Możliwe jest pojawienie się przesięku surowiczego – z tego też powodu zaleca się stosowanie podpasek do momentu, aż ten przesięk nie ustąpi. Nie należy utrzymywać stosunków płciowych przez miesiąc od zabiegu.

Po jakim czasie mogę spodziewać się efektów?

Efekty przychodzą stopniowo z czasem. Po 1 miesiącu powinnaś czuć zadowolenie.

Ile czasu utrzymuje się efekt?

Młode matki będą cieszyć się efektem przez lata. Ewentualnie do następnego porodu, podczas którego zawsze istnieje ryzyko powtórnego, nadmiernego rozciągnięcia tkanek. Jednak wzmocnienie pochwy podczas tego zabiegu połączone z regularnym ćwiczeniem mięśni Kegla (mięśnie dna miednicy mniejszej), mogą zaprocentować i kolejny poród może okazać się mniej destrukcyjny lub nie powodować powtórnych problemów.

Kobiety po menopauzie powinny stosować odpowiednią terapię zastępczą – w ich przypadku odpowiedni poziom hormonów będzie podtrzymywać efekty zabiegu.

Nietrzymanie moczu u kobiet najczęściej występuje w okresie przekwitania, ale również w młodszym wieku, a nawet u dzieci.

Ginekologia estetyczna - zabiegi