Onkoplastyczne usunięcie guzka piersi

Zabieg onkoplastycznego usunięcia guza piersi jest przeprowadzany w czasie leczenia guzów piersi. Polega on na usunięciu guza, który jest zmianą łagodną lub w przypadku niediagnostycznej biopsji. Wycięcie guza piersi nie ingeruje w węzły chłonne pacjentki.

 

Najważniejsze informacje

Przed wykonywaniem zabiegu konieczna jest wizyta u specjalisty, który oceni faktyczny stan zdrowia pacjentki, omówi wszelkie szczegóły i odpowie na wszystkie pytania. Poza tym poinformuje o ewentualnych badaniach i wykona USG piersi.  Warto również wspomnieć o psychicznym przygotowaniu pacjentki do zabiegu – w niektórych przypadkach niezbędna będzie pomoc specjalisty psychologa. Pacjentka musi być świadoma zmiany wyglądu swojego biustu, będzie on wyglądał nieco inaczej niż dotychczas.

W pierwszym okresie po zabiegu pacjentka może odczuwać dyskomfort – ważna jest systematyka w zażywaniu leków zaleconych przez lekarza.  Występujący obrzęk jest całkowicie normalny – ustępuje on po kilku tygodniach. Istotne jest to, aby dać czas organizmowi na regenerację. Dlatego też nie można się przemęczać. Należy także wykluczyć  intensywne ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te angażujące mięśnie klatki piersiowej.

 

Podstawowe wskazania do wykonania operacji onkoplastycznego usunięcia guza piersi to:

  • nowotwór piersi łagodny zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego,
  • guzy, które powiększają się, są ogniskami bólu oraz wyglądają nieestetycznie,
  • niediagnostyczna biopsja – wycięcie guza daje możliwość określenia jego charakteru.

Do podstawowych przeciwwskazań wykonania zabiegu należą:

  • ciąża oraz karmienie piersią,
  • nowotwory złośliwe z przerzutami,
  • występowanie wielu ogniw nowotworu.