Amputacja piersi radykalna

Amputacja radykalna piersi jest zabiegiem nieodłącznie związanym z rakiem piersi. To metoda chirurgicznego leczenia. Polega ona na usunięciu całej piersi wraz z węzłami chłonnymi pachowymi oraz mięśniem piersiowym większym znajdującym się pod chorą piersią.

Najważniejsze informacje

Przed wykonywaniem zabiegu konieczna jest wizyta u specjalisty, który oceni faktyczny stan zdrowia pacjentki, omówi wszelkie szczegóły i odpowie na wszystkie pytania. Poza tym poinformuje o ewentualnych badaniach.  Warto również wspomnieć o psychicznym przygotowaniu pacjentki do zabiegu – w niektórych przypadkach niezbędna będzie pomoc specjalisty psychologa. Pacjentka musi być świadoma zmiany wyglądu swojego biustu, będzie on wyglądał zupełnie inaczej niż dotychczas.

Zabieg wykonywany podczas znieczulenia ogólnego. Podczas operacji lekarz usuwa gruczoł piersiowy, węzły chłonne pachowe oraz mięsień piersiowy większy. Elementem kończącym zabieg jest założenie szwów oraz opatrunków. Zabieg trwa od 2 do 4 godzin – w zależności od indywidualnej budowy pacjentki.

W pierwszym okresie po zabiegu pacjentka może odczuwać dyskomfort – ważna jest systematyka w zażywaniu leków zaleconych przez lekarza.  Istotne jest to, aby dać czas organizmowi na regenerację. Dlatego też nie można się przemęczać. Należy także wykluczyć intensywne ćwiczenia fizyczne, które mogą wywołać komplikacje.

Podstawowe wskazania do wykonania operacji radykalnej amputacji gruczołów piersiowych to:

  • nowotwór piersi zakwalifikowany do leczenia chirurgicznego, który jest guzem naciekającym mięśnia piersiowego większego.