Peelingi chemiczne

Peeling chemiczny to zabieg estetyczny, którego efektem jest intensywnie złuszczenie naskórka oraz odświeżenie, oczyszczenie i regeneracja skóry. Wykonywany jest z pomocą bezpiecznych dla organizmu dawek właściwych dla wymaganego efektu kwasów.  Peeling chemiczny doskonale sprawdza się jako skuteczna metoda leczenia trądziku oraz pozostałych  po nim blizn. Stymuluje komórki do regeneracji oraz wzmaga produkcję elastyny i kolagenu, przez co traktowany jest jako skuteczna profilaktyka przeciw starzeniu się skóry.

Rodzaje peelingów chemicznych

W naszym centrum stosujemy następujące rodzaje:

 • Peeling glikolowy – polecany dla osób o skórze zmęczonej i suchej. Efektem działania kwasu glikolowego jest głębokie nawilżenie oraz stymulacja skóry właściwej do szybszej regeneracji.
 • Peeling pirogronowy – przeznaczony do cery tłustej, z tendencją do łojotoku, a także dla osób z aktywnymi zmianami trądzikowych. Kwas pirogonowy silnie oddziałuje na wydzielanie sebum, zmniejsza tym samym efekty łojotoku i tłustej skóry.
 • Peeling migdałowy – odpowiedni dla osób ze skórą z tendencjami do alergii, delikatnej i podatnej na podrażnienia. Skuteczna metoda w leczeniu trądziku różowatego. Kwas migdałowy ma wysokie właściwości antyseptyczne. Na skórę działa regenerująco i wzmacniająco.
 • Peeling salicylowy – polecany do oczyszczania cery suchej i trądzikowej. Skutecznie oczyszcza zapchane pory. Kwas salicylowy ma działanie redukujące niewielkie przebarwienia, pomaga także oczyścić skórę z zaskórników.
 • Peeling azelainowy– idealny do oczyszczania skóry i przy usuwaniu niewielkich przebarwień. Kwas azelainowy ma działanie przeciwbakteryjne, działa też przeciwzapalnie. Zapobiega powstawaniu zaskórników.
Przebieg zabiegu

Peeling chemiczny jest zabiegiem odbywającym się pod kontrolą kosmetologa lub lekarza. Poprzedza go wywiad medyczny, który jest podstawą do wyznaczenia rodzaju zastosowanej metody. Oprócz konsultacji dotyczącej spodziewanych efektów zabiegu, uwzględniane są także przebyte choroby i skłonności do alergii, a także wcześniej przeprowadzane zabiegi estetyczne.

Peeling nakładany jest w formie żelu, płynu lub maseczki na wcześniej oczyszczoną i odtłuszczoną skórę. Czas zabiegu zależy od oczekiwanych efektów i indywidualnych właściwości skóry. Trwa od 5 do 30 minut. Peeling chemiczny kończy się nałożeniem na skórę kremu łagodzącego i zabezpieczającego.

Peeling glikolowy wymaga krótkiego przygotowania ambulatoryjnego w postaci neutralizacji skóry specjalnym preparatem. 

Z powodu wzrostu wrażliwości na słońce peeling pirogronowy, peeling salicylowy i peeling migdałowy powinny być przeprowadzane w porze zimowej. Ze względu na swoje właściwości peeling azelainowy przeprowadzać można cały rok.

Wszystkie zabiegi są niemal bezbolesne. U niektórych pacjentów może nastąpić niewielki efekt pieczenia i odczuwalnego ściągnięcia skóry. W okresie tygodnia od planowanego zabiegu należy powstrzymać się od depilacji, używania preparatów i odżywek mogących wywołać podrażnienie skóry oraz stosowania twardych i szorstkich gąbek do kąpieli.

 

Peeling chemiczny jest zabiegiem nieinwazyjnym. Pacjent natychmiast po jego wykonaniu może wrócić do codziennych zajęć. W zależności od zastosowanego preparatu skóra może pozostać zaczerwieniona w okresie 1-2 dni. Proces złuszczania martwego naskórka następuje po 3-4 dniach od przeprowadzonego zabiegu. W okresie do 4 tygodni należy unikać intensywnego nasłonecznienia skóry. Należy stosować też nawilżające kremy ochronne z wysokim filtrem UV i unikać podrażnień naskórka.

Czy wystarczy jeden zabieg?

Efekty przeprowadzonego zabiegu widoczne są już po jednej sesji. Skóra jest odświeżona, wygładzają się też niewielkie zmarszczki. W zależności od rodzaju zastosowanych składników, widać wyraźne oczyszczenie się skóry, rozjaśnione zostają niewielkie przebarwienia. Optymalny cykl zabiegowy złożony jest z 4-6 sesji odbywających się w 14-to dniowych odstępach.

Wskazania do zabiegu
 • niewielkie przebarwienia skóry,
 • uszkodzenia skóry pod wpływem promieni słonecznych,
 • choroby trądzikowe i powstałe po nich blizny,
 • naturalne starzenie się skóry,
 • rozstępy skórne.
Przeciwskazania do zabiegu
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • aktywne alergie skórne,
 • uszkodzenia i podrażnienia skóry,
 • przyjmowanie niektórych lekarstw,
 • opryszczka.