Laserowe leczenie grzybicy paznokci

Grzybica paznokci, czyli inaczej grzybicze zakażenie paznokci, jest chorobą, która sama nie przejdzie, a domowe sposoby mogą okazać się nieskuteczne. Choroba częściej dotyka paznokci stóp niż dłoni. Choć z pozoru wydaje się to błahostką, ponieważ „choroby nie widać” i nie dokucza, to leczenie jej jest procesem skomplikowany. Niezbędna jest wiedza eksperta w zakresie dermatologii oraz kosmetologii medycznej. Aby skutecznie zwalczyć wstydliwy problem, należy nastawić się na cierpliwość oraz troskę o systematyczną pielęgnacje stóp.

Gdzie dochodzi do zakażenia grzybicą paznokci stóp

Grzybicą paznokci stóp można się zarazić:

  • w czasie pobytu na basenie,
  • poprzez noszenie/przymierzanie cudzych butów,
  • poprzez używanie cudzych nieodkażonych przyborów do manicure,
  • w saunie.
Objawy grzybicy paznokci stóp

Grzybica paznokci objawia się przede wszystkim zmianami zewnętrznymi na paznokciach.  Pierwsze objawy mają miejsce zwykle z boku lub przodu płytki paznokciowej. Przy większym zaawansowaniu grzybicy paznokci dochodzić może dodatkowo do problemów z aktywnością fizyczną (np. ćwiczeniami), a nawet chodzeniem czy staniem. Pacjenci zgłaszają wtedy parestezje (drętwienia), ból, dyskomfort, utratę sprawności fizycznej. Do charakterystycznych zmian w obrębie paznokci w przebiegu grzybicy należą:

  • zmiany barwy paznokcia – białe, żółte, brązowe, zielonkawe, szare paznokcie,
  • złuszczenie i rozwarstwianie płytki paznokcia, wyraźnie zwiększona jej łamliwość,
  • pobruzdowanie płytek paznokciowych,
  • zgrubienie płytki paznokciowej będące objawem nadmiernego rogowacenia,
  • nieprzyjemny zapach stóp.
Leczenie grzybicy paznokci

Związku z tym, iż grzybica paznokci jest spowodowana głównie przez dermatofity, domowe sposoby zwalczania choroby mogą być nieskuteczne. Do tej pory grzybicę paznokci i stóp leczono w sposób farmakologiczny. Leczenie było dość długie i uciążliwe dla pacjenta. Teraz do walki z grzybicą paznokci i stóp można wykorzystać terapię laserową, która jest rekomendowana przez dermatologów oraz kosmetologów medycznych w Polsce, jak i na świecie.

Dzisiejsze rozwiązania w dziedzinie laseroterapii  podają bardzo skuteczne metody do walki z grzybicą paznokci. Pacjenci poddani kuracji laserem w leczeniu grzybicy paznokci i stóp osiągają zadowalające efekty w bardzo krótki czasie, a dodatkowo zastosowanie lasera w profilaktyce grzybicy paznokci i stóp pozwala na skuteczne zminimalizowania nawrotów choroby.